Při konstrukci autobateriového měniče síťového napětí jsem se zabýval modifikovaným sinusovým signálem. U modifikovaného sinusového síťového napětí platí, že frekvence signálu odpovídá 50 Hz, amplituda napětí je 326 V a celkové efektivní napětí je 230 V. Porovnání průběhu modifikovaného sinusu a klasického sinusového síťového napětí je na obrázku 1. Konkrétně jsem se zamýšlel nad tím, jak dlouhé musí být pulzy T1/2. Jedna z věcí, kterou mi dalo studium na vysoké škole je pocit, že vzorečku, který neumím odvodit, tak úplně nevěřím. Proto jsem se hlouběji nad tímto problémem zamyslel. A vy můžete taky, bude ovšem potřeba mít alespoň základní znalosti pokročilejší matematiky, konkrétně integrálního počtu.
Začněme tedy otázkou, co je to efektivní napětí. Mějme zdroj střídavého napětí u(t) s periodou T a zdroj stejnosměrného napětí Ueff. Na oba zdroje připojíme rezistory se stejným odporem R. Aby stejnosměrné napětí Ueff bylo efektivní napětím, musí platit, že práce, která se vykoná na obou rezistorech za periodu T je stejná. Neboli musí platit:
Výše uvedený vztah můžeme dále upravovat
Pro sinusový průběh napětí u(t)=Asin(2π t / T), kde A je amplituda signálu, platí
Výpočet
Dosadíme do vztahu
U modifikovaného sinusu víme, že část periody T2=T−T1 je signál nulový a část periody T1 je signál roven amplitudě A (resp. amplitudě −A). Vztah
Výpočet