3. den:

5. srpna 2007

Po poměrně příjemném probuzení následovala lehká snídaně. Kolem deváté hodiny jsme nastoupili do autobusu a vydali se k nedaleké pevnosti Kluže. U ní jsme zase vystoupili a šli k do kopce k menší pevnosti Fort Hermann. Cesta vedla skrz několik desítek metrů dlouhý tunel. Na konci chůzepo úbočí kopce nás čekala pevnost. Velikostí by odpovídala tak zámku, ale několik stvebních prvků dávalo tušit, že se o zámek nejedná. Stěny byly posety střílnami a zdi byly zaoblenější a rohy zakulacenější a jedna strana budovy byla zkosena. Pevnost byla už dávno dobita a tak všude rostla zeleň a podlahy 1. patra byly rozbořené. Podařilo se nám vyjít na střechu odkud byl výhled do okolí. Vrátili jsme se k pevnosti Kluže, která je opravená, zachovalá a v současné době slouží jako muzeum.

Za vstupné 2 eura je návštěvníkovi umožněno vzhlédnout expozici vztahující se k této pevnosti. Bohužel jsme měli pouze půl hodiny na prohlídku, což stačilo k projití muzea, ale ne k přeložení všech informačních tabulích (ty byly ve slovinštině a v angličtině). Zajímavá byla expozice věnovaná 1. sv. válce. Zajímavé je, že právě v těchto místech byl poprvé použit Yperid na jižní frontě Rakušany.

Po návštěvě muzea jsme se posunuli o kus dále do Ravelniku, kde jsme si prohlédli ,,skanzen'' věnovaný 1. sv. válce. Jedná se o kus lesa, kde byly opraveny válečné pozice. Na celkem malém prostoru jsme tak měli možnost uvidět pozorovatelny, ubytovnu, sklad munice...

Následoval už poslední bod údajně odpočinkového dne. Výlet k prameni vodopádů Slap Boka na řece Soči. Přijeli jsme k mostu a odtud jsme vydali jsme se pěšky k prameni. Cesta trvala asi hodinu a zdolali jsme převýšení okolo 600 výškových metrů. U pramene jsme se zdrželi notnou chvíli. Voda byla velice studená. Po sestupu k autobusu jsme se ještě prošli pár metrů a užili si výhledu na zdolaný vodopád. Po několika desítkách minut čekání v autobuse jsme vyjeli k Bovci.

Byly asi dvě hodiny do večeře, tak jsme se vydali na prohlídku Bovce. Objevili jsme úžasné místo se zmrzlinou, kde měli mimo jiné i ,,modré nebe'' a meloun. :) Pak jsme se prošli a zašli do obchodu. Díky tomu se mi podařilo koupit první Slovinskou čokoládu. Došli jsme zpátky do campu a uvařili si čaj. Po chvíli byla večeře, která předznamenala zkoro hodinový breafing a party se sudem piva. Obloha byla hezky vymetaná a byly vidět hvězdy.